Sposobność się nadarzyła, by przypomnieć sobie …
Chrześcijańska wiara nas łączy za sprawą zacnego Mieszka, który pod namową Dobrawy w 966 roku z Bogiem się pojednał i pojął ją za swą małżonkę. Ano i tak pożegnał się był z pogaństwem.
Ciekawe jakoż by się historyja potoczyła, gdyby Mieszko chrztu nie przyjął…
zdjęcia (J. Domowicz, B. Pawlak, L. Włodarczyk)
12 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Przykonie świętowano jubileusz przyjęcia wiary chrześcijańskiej, wydarzenia odgrywającego ogromną rolę w naszej współczesnej tożsamości. Uroczystość ta miała na celu przybliżenie politycznego, społecznego i religijnego kontekstu przyjętej przez Mieszka I wiary.
Uczestnicy z zainteresowaniem śledzili, przygotowaną przez uczniów klasy IIIa, scenę chrztu - wydarzenia będącego fundamentem Polski, zbudowanej na wierze Chrystusa. Z pewnością wielu skłoniło ono do refleksji nad losami i historią naszej ojczyzny, u korzeni których tkwi Ewangelia. W zamierzchłe czasy przeniosła wszystkich scenografia, wspaniała oprawa muzyczna oraz stroje z epoki średniowiecza.
Podsumowano także opracowany przez nauczycieli projekt, obejmujący szereg działań podjętych w szkole w celu przybliżenia wiedzy o początkach Państwa Polskiego. Wręczone zostały nagrody dla uczniów – zwycięzców w konkursach: historycznym, czytelniczym, plastycznym oraz konkursie na fotoreportaż ph. „Od Chrztu Polski po czasy współczesne”.
Następnie wszyscy wysłuchali pieśni religijno – patriotycznych w wykonaniu klas szóstych, podziwiali „dawnej mody czar” prezentowanej przez uczniów w korowodzie powadzonym przez Mieszka i Dobrawę oraz wzięli udział w degustacji potraw staropolskich przygotowanych przez nauczycieli i rodziców.
To jednak nie koniec atrakcji. Przyszedł czas na niespodziankę – występ przedstawicieli bractwa rycerskiego. Wojowie zaopatrzeni w miecze, tarcze i topory, przyodziani w kolczugi i pancerze dali niezwykły pokaz walki, która zaparła dech w piersiach widzów. Emocje sięgały zenitu, gdy ścierali się w zaciętych potyczkach. Na szczęście ci, którzy polegli, podnieśli się z kolan.
Uroczystość ta była wspaniałą okazją do poznania zwyczajów, tradycji i odtworzenia realiów życia z czasów Mieszka I.
Serdeczne podziękowania składamy na ręce wszystkich osób zaangażowanych w organizację tej uroczystości.