Jeśli się uczyć, to podążając śladami mistrzów

 

3 października 2019 r. uczniowie klas: II a, II b i III a wzięli udział w niezwykłej lekcji poza murami szkoły.

zdjęcia

Pod opieką wychowawców i pani pedagog udali się do Torunia, jednego z  najstarszych miast w Polsce, będącego niegdyś dużym ośrodkiem handlowym, przez który prowadził szlak bursztynowy. Wyjątkowość swą to miasto zawdzięcza także wszechstronnemu człowiekowi Renesansu, wielkiemu astronomowi, matematykowi, ekonomiście, lekarzowi i duchownemu. 

Spacerując wraz z przewodnikiem ulicami Torunia, podziwialiśmy dom rodzinny Kopernika,  jego posąg z napisem "Mikołaj Kopernik toruńczyk, ruszył Ziemię, zatrzymał Słońce i Niebo", znajdujący się w Rynku Staromiejskim, Bazylikę katedralną, w której mieszczą się pamiątki związane z astronomem, m.in.: chrzcielnica, przy której był ochrzczony, czy marmurowe popiersie z 1766 r. będące jego najstarszym pomnikiem na świecie. Podziwialiśmy  też Tuba Dei - jeden z najstarszych i największych dzwonów w  Polsce oraz niezwykły zegar o średnicy 5 metrów i  jednej wskazówce, widoczny z Wisły i  ceniony przez przybywających tu żeglarzy – flisaków.  

Dzięki naszemu przewodnikowi przekonaliśmy się, ze Toruń to nie tylko piękna architektura, ale i niezwykle ciekawe legendy, m.in. o piernikarzu i jego córce Katarzynie, o  toruńskim Flisaku i złotych żabkach, czy grzechu krzyżaka i krzywej wieży, odchylonej od pionu o 1,4 m, pod którą każdy mógł sprawdzić swe sumienie.

Najważniejsza jednak była wizyta w Planetarium, gdzie podczas wyjątkowego seansu każdy mógł niemalże dosięgnąć gwiazd, poznać i zrozumieć wszechświat, cały układ planetarny. Czy można odbyć podróż w kosmos? Tylko jak: piechotą, samochodem, statkiem  kosmicznym? Ile czasu trwa taka wyprawa? Czy to prawda ze na niebie są wozy i  niedźwiedzie z ogonami? Czy na innych planetach są kosmici? Na te i inne pytania  uzyskaliśmy odpowiedź udając się w podróż po układzie słonecznym. Podziwialiśmy gwiazdozbiory, mogliśmy z bliska obejrzeć powierzchnie innych planet, dowiedzieliśmy się dlaczego w nocy jest ciemno i jak to się dzieje, że zmieniają się pory roku. W trakcie tej niezwykłej wyprawy poznaliśmy wszechświat oraz wybrane mity związane ze zmianami w przyrodzie i gwiazdozbiorami. 

Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się do Piernikarni, czyli Muzeum Piernika, gdzie za sprawą Mistrza Bogumiła i Wiedźmy poznaliśmy receptury, według których niegdyś wypiekano pierniki, rozróżnialiśmy przyprawy korzenne, które rozgniataliśmy w moździerzu, przesiewaliśmy mąkę, formowaliśmy i wypiekaliśmy w oryginalnych formach. Wzięliśmy również udział w warsztatach współczesnego zdobnictwa pierników.

Wycieczka ta dostarczyła wielu wrażeń, a zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystają podczas nauki szkolnej.



 

Pomoc psychologiczna, pedagogiczna i logopedyczna

"Sukces to Przedszkole w Przykonie"

"CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

Projekt "Równy start w przyszłość"