
Tworzenie map myśli (ang. mind map) to notowanie pewnego zagadnienia za pomocą powiązanych ze sobą strzałkami lub liniami i wynikających z siebie słów-kluczy. Sporządzona w ten sposób notatka ma strukturę promienistą, która odwzorowuje ciąg skojarzeń wychodzących od centralnego słowa kluczowego.
Za twórcę tej metody notowania uważa się powszechnie Tony’ego Buzana, natomiast już w notatkach samego Leonarda da Vinci sprzed ponad 500 lat można dostrzec podobny schemat zapisywania myśli.
Tradycyjne, linearne notatki nie angażują w wystarczającym stopniu naszego mózgu. W trakcie sporządzania mapy myśli wykorzystujemy nie tylko lewą, ale także prawą półkulę mózgu, używamy pamięci przestrzennej, budujemy system skojarzeń, dzięki czemu łatwiej i szybciej zapamiętujemy informacje oraz później odtwarzamy je z pamięci.
Po licznych notatkach w formie schematów i wykresów wykonywanych na języku polskim czwartoklasiści podjęli próbę stworzenia swoich pierwszych map myśli. Tematem notatek stali się bohaterowie utworu „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”.
Zapraszamy do obejrzenia prac uczniów i poznania lub przypomnienia sobie postaci ukazanych w komiksie Janusza Christy.