
Szanowni Państwo
Od wielu lat palenie tytoniu stanowi poważny problem społeczny w Polsce. 21 listopada zachęcamy wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia. Jest ono jedną z głównych przyczyn zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia.
Informacja MEN na temat zagrożeń dotyczących e-papierosów (plakat pdf)
Warto wiedzieć, że dym tytoniowy zawiera 7 tysięcy szkodliwych substancji, z których ponad 70 to substancje rakotwórcze. Liczne badania naukowe potwierdzają, że substancje te trafiają do krwiobiegu palaczy i są rozprowadzane po całym organizmie wywierając szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje. Ponadto nikotyna znajdująca się w dymie tytoniowym ma silne działanie uzależniające.
Bierne palenie także szkodzi. Osoby palące powinny pamiętać o tym, że ich nałóg zagraża też osobom z ich otoczenia, a szczególnie dzieciom. Bierne palenie związane z wdychaniem dymu papierosowego jest wyjątkowo niebezpieczne. Boczny strumień dymu papierosowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Paląc przy innych osoby uzależnione zwiększają u osób niepalących ryzyko zachorowania na raka płuca i choroby serca. Ponadto kontakt biernych palaczy z dymem tytoniowym osłabia ich zdolność do pracy, zmniejsza wydajność, demobilizuje i pogarsza samopoczucie.
Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). W załączniku przedstawiamy materiał opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów.
Zachęcamy, aby Światowy Dzień Rzucania Palenia stał się okazją, by na zawsze pożegnać się z nałogiem, a korzyści wynikające z zaniechania palenia widoczne będą niemal natychmiast:
- w ciągu 20 minut zmniejsza się tętno i ciśnienie krwi;
- w ciągu 12 godzin stężenie tlenku węgla we krwi spada do normalnego poziomu;
- w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i praca płuc;
- rok po zaprzestaniu palenia ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż u osób palących;
- w okresie 5-15 lat od zaniechania palenia ryzyko udaru mózgu zmniejsza się do poziomu występującego wśród osób niepalących;
- piętnaście lat po zaprzestaniu palenia ryzyko rozwoju choroby wieńcowej jest takie jak u osób, które nigdy nie paliły.